O nas
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy grupy nauczycieli II LO w 2017 r.
Celem stowarzyszenia jest wszechstronny rozwój młodzieży, w szczególności uczniów naszej szkoły poprzez:
1. Inicjowanie, wspieranie i pomoc w różnego rodzaju przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych.
2. Podejmowanie działań w zakresie nauki, edukacji, oświaty, wychowania i sportu.
3. Podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz kontaktów i współpracy między społeczeństwami.
4. Podejmowanie działań na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury, sztuki, ochrony tradycji i dziedzictwa narodowego, europejskiego i światowego.
5. Promowanie nauczania języków obcych w Polsce na wszystkich szczeblach edukacyjnych.
6. Promowanie idei wielojęzyczności.
7. Finansowe wspieranie uzdolnionej młodzieży.
8. Forum wymiany doświadczeń.
9. Integracja środowiska nauczycieli.
Ze środków zgromadzonych przez stowarzyszenie zorganizowane były koncerty z cyklu „Piosenka nie zna granic” oraz wymiana młodzieżowa ze szkołą w Szwajcarii. Od roku 2017 odbyły się dwie edycje wymiany młodzieżowej ze Szwajcarią (2017/2018 i 2019), w której w sumie wzięło udział 42 uczniów naszej szkoły. Podczas tygodniowego pobytu w Szwajcarii uczniowie uczestniczyli w lekcjach, wędrowali po górach i zwiedzali najpiękniejsze szwajcarskie miasta: Zurych, Lucernę i Berno.
Koncerty z cyklu „Piosenka nie zna granic” wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Radomia. Od wielu lat, uczniowie i absolwenci II LO w Radomiu śpiewają znane i nieznane piosenki w różnych językach. Każdego roku koncert ma inny temat przewodni. W roku 2018 koncert upamiętnił 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Od 2011 roku odbywa się on w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Poza nauką i promocją języków obcych, promocją szkoły, organizacja tego koncertu ma również walory wychowawcze. W trakcie kilkumiesięcznych przygotowań, młodzież integruje się i chętnie spędza w szkole czas wolny, weekendy, ferie zimowe, a fakt, że niektórzy absolwenci jeszcze przez kilka lat po ukończeniu liceum przyjeżdżają z innych miast, żeby wziąć udział w koncercie, jest dowodem na to, że organizatorom udało się utworzyć silną, zintegrowaną społeczność.